Jakou velikost byste měli zvolit podle prostoru, který máte k dispozici?
Otázka, která vzniká spontánně a vyvolává mnoho pochybností, které můžeme brzy vyřešit.

Vzdálenost od kotev, sklon a napnutí plachet.

V ilustrovaném průvodci společnosti Maanta se dozvíte, jak měřit a jak vybrat správnou velikost plachty.


Důležitost a rozměry dobrého ukotvení pro stínící a voděodolné plachty

Suroviny, ze kterých vaříme recepty v kuchyni, budou mít zásadní vliv na výsledek, kterého dosáhneme, a stejně tak nám dobré a správně nainstalované ukotvení umožní vytvořit účinnou a funkční ochranu.

Nejprve budeme mluvit o rozměrech.

Typy ukotvení a příslušné rozměry

Nesmíme zapomenout, že dobře napnuté plachty plní svoji funkci zcela jinak než plachty uvolněné: budou odolnější proti větru, který budou lámat, vodu budou odvádět účinněji. Tímto tématem se široce zabývá tato část našich návodů

Napínáky mají tedy zásadní úlohu a je nezbytné je používat. Aby byla účinnost napínáku ještě vyšší, je možné přidat řadu karabinek.  

 ancoraggi moschettoni tenditori tende vela

Navíc je možné použít i sadu s lodním lanem, která umožňuje prodloužit uchycení až o 2 metry. Nepoužívejte ji však zbytečně: čím je roh blíže ukotvení, tím bude plachta stabilnější a napnutější. Čím bude roh dále, tím bude stínící plachta nestabilnější. V případě voděodolné plachty nedoporučujeme vzdálenost převyšující 1 metr.

cima nautica corda per tende a vela

Voděodolné plachty potřebují co nejvíce napínáků, alespoň 3 ze 4. To proto, že voděodolná plachta nezbytně vyžaduje, aby byla napnutá: pokud nebude, vzniká riziko nahromadění vody v jejím středu a jejího nafouknutí větrem. V případě stínících plachet tato rizika nevznikají, ale je dobré je opatřit alespoň 2 napínáky ze 4 rohů (samozřejmě, že lepší by bylo mít 4 napínáky).

Rozměry plachet a zakrývaný prostor

Pokud chcete použít plachtu 4x6, zapamatujte si, že hrubý obvod prostoru musí být alespoň 4,40x6,40 m, aby bylo možné do každého rohu umístit karabinu - napínák - karabinu, každá sada má rozměry alespoň 20 cm.

Dále jsou uvedeny malé grafy, které umožňují pochopit, jak je prostor 4,20x6,20 mezní, neboť bude možné umístit pouze 2 napínáky. Jedná se o minimální konfiguraci v případě stínících plachet, není naopak doporučená v případě voděodolných plachet, u kterých je zcela nezbytné nainstalovat alespoň 3 napínáky a zajistit sklon alespoň 80/100 cm.

 misurare dimensione vele ombreggianti

V případě prostoru 4,40 metru na 6,40 metru budeme mít prostor pro instalaci 4 napínáků a příslušných 8 karabinek, čímž se zaručí perfektní napnutí stínící nebo voděodolné plachty. V případě voděodolných plachet je třeba navíc počítat s tím, že je nutný sklon alespoň 80-100 cm, aby se zajistil dobrý odtok dešťové vody

 spazi tenda a vela 4x6 metri

V případě prostoru většího než 4,60x6,60 m je možné do různých rohů přidat karabiny. Tímto způsobem bude možné udržovat napnutí dosažené napínákem a účinně se spojit s látkou.

installazione misura vela ombreggiante  

 

Další možná situace je hybridní, tedy pokud máme například obvodové zdi, které se diagonálně rozšiřují.

Na dalším grafu je možné vidět, jak postačí zakoupit sadu s napínákem, dvě sady s lodním lanem a sloup pro stínící plachty, abychom sluneční plachtou 4x6 m účinně pokryli prostor 4,65x6,65 m. Sada s lodním lanem je plně regulovatelná díky karabince, proto je možné ji přizpůsobit Vašim potřebám na milimetry.

  

Měření a navržení ukotvení s pomocí našich sloupů Alu-Simple 

Dalším argumentem, o kterém často hovoříme, jsou naše sloupy pro stínící plachty.

Naše sloupy byly navrženy tak, aby bylo možné pomocí posuvných jezdců zaháknout více rohů do vnitřních drah v přední a zadní části. Tak bude možné zvolit výšku jakéhokoli rohu od 0 do 280 centimetrů.

Jsou vyrobené z eloxovaného hliníku, neboť se tento materiál ohýbá méně než ocel: menší ohebnost umožňuje plachtě být více napnutá, voda lépe odtéká a vítr se lépe láme.

Podstavec je z robustní pozinkované oceli silné 1 centimetr! Jen samotný podstavec s vnitřním hrotem trubky váží více než 10 kilogramů, to jen abyste si udělali obraz o robustnosti sloupů.

Rozhodli jsme se vybavit sloup prodloužením o 50 centimetrů, abyste si mohli zvolit mezi instalací 230 centimetrů nebo 280 centimetrů: vše je součástí balení!

 prolunga palo tende vela

 

Je zásadně důležité, aby byl rozdíl mezi výškou stran, především u voděodolných plachet.

Jen díky sklonu bude voda správně odtékat! Doporučujeme alespoň 80 centimetrů, ale čím větší bude sklon, tím to bude lepší, hlavně v případě plachet převyšujících 20 metrů čtverečních!

 inclinazione tende a vela

Pokud nejsou sloupy správně nadimenzované a flexibilní, není dostatečný sklon nebo napnutí plachty, může dojít k nepříjemným a nebezpečným situacím, především v případě voděodolných plachet, u kterých se mohou vytvářet kaluže vody obsahující stovky litrů a tedy i kilogramů! V nejlepším případě se plachty deformují, ale budou na vyhození, stejně tak i sloupy...

Příklad instalace s nesprávně napnutými a skloněnými plachtami MaantA, se sloupky jinými než MaantA:

Výsledek po prvním vydatném dešti je katastrofální.

Níže uvedená fotografie je dostatečně názorná a dokazuje, jak pevné jsou naše látky!  Zákazník se pak rozhodl zakoupit sady Maanta, díky kterým mohl dosáhnout tak důležitého a nezávislého správného napnutí a sklonu, i estetický výsledek je neporovnatelný a funkční!!!

Měření délky ukotvení s použitím sloupů Alu-Simple

Délka napínáku je zcela pohlcená v případě sklonu 75°, pokud však zvolíte verzi sloupu pro stínící plachty se sklonem 90° nebo se sponou do zdi, je třeba jej brát v úvahu. 

ingombro pali vele solari

Proto pokud se rozhodnete zakrývat plachtou se stranou o délce 4 metry, NENÍ třeba brát v úvahu délku napínáku, pokud použijete verzi 75°, zatímco v případě sloupu se sklonem 90° nebo spony do zdi je třeba počítat s přítomností napínáku a odměřit 4,20 metru.

ingomro ancoraggi pali vele sole

Produkt přidán do seznamu přání