Je lepší nepromokavá nebo prodyšná látka?
Objevte 4 látky plachet Maanta!

Objevte kompletního průvodce výběrem nejlepší látky pro vaši stínící plachtu.
Lepší Purishade® nebo HDPE?
Technické vlastnosti, chování při silném větru a dešti.

NAŠE TKANINY PRO STÍNICÍ PLACHTY: VLASTNOSTI A PŘEDNOSTI

Sluneční plachty v katalogu Maanta jsou k dispozici ve 4 různých látkách.

  • Základní modely Easy Shade jsou vyrobeny z polyesteru s dvojitou PU vrstvou (WP) o gramáži 160 gsm v nepromokavé verzi, zatímco prodyšné modely jsou vyrobeny z panenského polyethylenu vysoké hustoty (HDPE) o gramáži 180 gsm.
  • Plachty Saill a Solaria italské výroby jsou vyrobeny z polypropylenu Purishade® nella versione impermeabile e con il robustissimo Meshnet®nella versione traspirante.

4 TKANINY PLACHET MAANTA

NAŠE NEPROMOKAVÉ TKANINY

Srovnání látek Purishade® Slavný polyester Slavný akryl
Materiál Roztok barvený polypropylen 100% roztokem barvený PET Roztokem barvený akryl
Hmotnost 270 gsm 300 gsm 295 gsm
Zásah do životního prostředí 37 44 52
Pevnost v tahu 2400x1700 2100x1400 1250x880
Taber abraze (cyklus til b / t) 35.000 600 100
Dýchání (g/sgm/24h) (ASTM E96 BW) 2.500 400 800
Vodní sloupec mm 400 380 350
UPF 50+ 50+ 50+
Barevná stálost na světle UNI EN ISO 105-B04 7/8 7/8 7/8
Objevte Purishade®
Easyshade_WP_160g/m²

POLYESTER WP 160gsm

Polyesterová tkanina o gramáži 160 gsm s dvojitou PU vrstvou. Díky některým technickým opatřením a utěsněným švům nabízí dobrou vodotěsnost a napnutí. Je to jistě spolehlivá tkanina pro základní segment, která dobře plní svou funkci ochrany před deštěm.

PURISHADE® 270gsm

Ekologická tkanina vyrobená z vysoce ekologického polypropylenu a vhodná k recyklaci. Kombinuje vynikající mechanické vlastnosti (pevnost v tahu, pevnost v tahu) se skvělou rovnováhou mezi nepropustností (500 mm vodního sloupce) a prodyšností: to nám pomáhá mít vynikající výměnu vzduchu užitečnou pro vnímání mnohem nižší teploty během léta (37% snížení tepla). Stálost barvy je v průběhu času fantastická a potvrzují ji výsledky laboratorních testů (7/8 ISO 105B02).

NAŠE PRODYŠNÉ TKANINY

POLYETHYLEN HDPE 180gsm

Tkaný panenský polyethylen o gramáži 180 gsm je spolehlivá a funkční tkanina základní úrovně. Má vynikající odolnost proti větru a jeho tkaná síťovina umožňuje únik tepla směrem nahoru, čímž vytváří chladné zóny. Vhodné zejména pro koupaliště nebo kryty parkovišť.

MESHNET® 320gsm

Naše síť Meshnet® 320gsm je extrémně pevný tkaný panenský polyethylen. Díky této funkci dokáže vytvořit tepelný štít, který umožňuje chladné zastínění všech venkovních prostor: propouští teplo směrem nahoru a udržuje prostředí pod krytem větrané. Jeho hustá síťovina také umožňuje odtok 40 % vody, která dopadá na horní část krytu!

VLASTNOSTI VODOTĚSNÝCH PLACHET MAANTA

Tkanina našich plachet Easy Shade je z polyesteru o gramáži 160 gsm s dvojitým polyuretanovým potahem a obvodovými výztužnými popruhy.

Dvojitý polyuretanový povlak je jednou z výhod plachet Maanta oproti konkurenčním plachtám, protože zajišťuje lepší vodotěsnost. 

Tkanina plachet Saill a Solaria je z materiálu Purishade® 270 gsm. Inovativní povrchová úprava umožňuje, aby byla nepromokavá (500 mm vodního sloupce - což znamená, že vydrží tlak 50 cm vody, než začne kapat!) a prodyšná (prodyšnost g/m2/24h 700).

Díky tomu je tkanina voděodolná a zároveň "chladná". Kromě toho je polypropylen známý tím, že je zcela odolný proti plísním a má vynikající mechanické vlastnosti, jako je odolnost proti tahu a oděru, což je pro plachtové stany opravdu nezbytné. A konečně to hlavní: polypropylen je tkanina s nejnižším indexem dopadu na životní prostředí (37) v žebříčku ekologické šetrnosti HIGG, který zohledňuje dopad na několik faktorů, včetně globálního oteplování, eutrofizace, spotřeby vody ve výrobním procesu, vyčerpávání fosilních zdrojů, emisí CO2 a používání chemických látek.

VÝHODY NEPROMOKAVÝCH TKANIN

Obě jsou velmi vodotěsné (odolnost proti vodnímu sloupci 50 mm a 500 mm). Chrání zastíněný prostor před deštěm, ale také před listím, ptačími nečistotami a dalšími nečistotami.

Nevýhody: nepromokavý polyester zadržuje teplo a vytváří efekt "kapuce" a je náchylnější k opotřebení a namáhání větrem.

Upozornění: Pro zajištění velmi vysoké odolnosti proti větru doporučujeme látku správně napnout. Dobře napnutá tkanina lépe "odřezává" vítr a lépe propouští déšť.

Doporučuje se plachtu správně trimovat (sklon alespoň 25 %), jinak se mohou vytvořit centrální kapsy, které plachtu ničí a způsobují hromadění velkého množství vody.
Kombinace napětí a úhlu je u vodotěsných plachet opravdu zásadní. Pokud chybí pouze jeden z těchto dvou prvků, můžeme si být jisti, že tkanina bude plnit svou funkci, tj. bude zadržovat vodu, ale uprostřed plachty, což je velmi nebezpečné! Spíše než defekt, oplývejme, jak s napětím, tak se sklonem, s voděodolnou látkou je opravdu důležité!

VLASTNOSTI PRODYŠNÉ TKANINY

Naše prodyšné plachty Easy Shade jsou vyrobeny z polyethylenu VIRGIN o gramáži 180 gsm (tento materiál uvádíme proto, že díky použití nerecyklovaného materiálu je vlákno mnohem kvalitnější a trvanlivější). 

Prodyšné plachty Saill a Solaria vyráběné v Itálii zase používají velmi pevnou tkaninu Meshnet® o gramáži 320 gsm. To zvýrazňuje výhody tkaniny HDPE a umožňuje lepší letní svěžest díky tepelnému štítu, který je tkanina této tloušťky schopna vytvořit.

VÝHODY PRODYŠNÉ TKANINY

  • neuvěřitelně odolný vůči poryvům větru (nechá ho projít)
  • Umožňuje "přirozený" únik teplého vzduchu směrem nahoru (a nemá efekt "kapuce" hydroizolace).
  • Odolnost proti plísním, odolnost proti roztržení, vyšší odolnost v čase a pevnost v tahu.
  • Nehromadí žádné kapsy, samozřejmě ani vzduch, ani vodu.

Pozor: Prodyšná tkanina musí být také správně napnutá, protože tím se zvýší její stabilita proti větru a také se usnadní odtok dešťové vody do rohů, aniž by prosakovala. Tkanina o gramáži 180 gsm umožní při správném napnutí a sklonu odtok 20 % dešťové vody, zatímco u tkaniny o gramáži 320 gsm je to až 40 %.

Všechny plachty a kotevní příslušenství Maanta jsou obzvláště robustní a speciálně navržené pro nadprůměrné napětí!

PRO PŘÍPAD DEŠTĚ: KTERÁ STÍNÍCÍ PLACHTA JE NEJLÉPE VODOTĚSNÁ?

Vodotěsné plachty jsou ošetřeny různými nátěry, které zaručují vodotěsnost.
Pro dosažení optimálního výkonu doporučujeme postupovat podle montážního návodu a plachtu správně napnout a naklonit.

Tkanina stínidla není voděodolná. Při správném napnutí filtruje přibližně 20 % vody (40 % v případě 320 gsm). Tkanina je však velmi odolná a bez problémů odolává působení povětrnostních vlivů. Stínicí plachty jsou ošetřeny proti plísním a po letních přeháňkách rychle schnou.

VE SPALUJÍCÍM HORKU - OCHRANA PŘED HORKEM

V nejteplejších dnech roku je důležité chránit se před sluncem.

Tkanina z polyesteru WP není prodyšná, a proto neumožňuje přirozené stoupání teplého vzduchu. Nepromokavá tkanina Purishade® je naopak prodyšná a zajišťuje letní svěžest. Naše testy ukázaly, že mezi horní a spodní částí tkaniny došlo ke snížení tepla o 37 %.

Prodyšná tkanina HDPE umožňuje "přirozený" průchod teplého vzduchu směrem nahoru. Vytvoříte tak chladné a stinné prostředí. Prodyšná tkanina Meshnet® nejenže propouští teplý vzduch, ale je také velmi pevná a vytváří lepší tepelný štít než verze 180 gsm.

ODOLNOST PROTI VĚTRU

Společnost Maanta pečlivě vybírá své výrobky tak, aby poskytovaly spotřebiteli bezpečnost a robustnost. Vlastnosti obou tkanin jsou však velmi odlišné.

Prodyšná tkanina je díky otevřené "pletené" vazbě odolnější proti větru než nepromokavá tkanina.

Nepromokavá tkanina zachycuje vítr a má tendenci přenášet jeho sílu na kotevní body.

Při správném napnutí a sklonu vydrží nepromokavá plachta vítr o rychlosti 30-39 km/h podle Beaufortovy stupnice v případě plachty Easy Shade, 40/50 km/h v případě plachty Saill nebo 51/62 km/h v případě plachty Solaria.

Prodyšná tkanina naopak propouští vítr skrz síťovinu tkaniny HDPE/Meshnet®. Síla větru se tak nepřenáší ani na tkaninu, ani na kotvy.

Při správném napnutí a sklonu vydrží dýchací plachta vítr podle Beaufortovy stupnice o rychlosti 51-62 km/h, v případě Solaria až 55/65 km/h. 

Proto doporučujeme zvážit nákup stínicí plachty, pokud je místo použití obzvláště větrné.

V PŘÍPADĚ BOUŘEK A KRUPOBITÍ

Mnoho majitelů plachtových markýz si klade otázku: "Musím v případě bouřky nebo krupobití plachtu demontovat?". Odpověď závisí především na výběru látky a typu instalace.

I při správném napnutí zachytí nepromokavá tkanina plnou sílu krupobití a přenese ji na kotvy. Při velmi silných poryvech větru a krupobití hrozí roztržení nepromokavé tkaniny. Proto doporučujeme v případě bouře/bouřky vodotěsné plachty odstranit.

Na druhou stranu prodyšná tkanina má tendenci mnohem lépe absorbovat zátěž způsobenou krupobitím. Její tkanina je mírně pružná, zejména když je napnutá, a kroupy se od ní mohou odrážet, aniž by ji poškodily. Poryvy větru představují pro stínicí tkaninu menší problém. Vzduch prochází tkaninou a nepřenáší sílu do švů a kotevních bodů. Stínicí plachty z tkaniny HDPE/Meshnet® se v případě bouřky a krupobití nemusí demontovat, pokud jsou správně napnuté a nakloněné.

Produkt přidán do seznamu přání