Weathertech: naše nejlepší nepromokavá tkanina pro stínicí plachty

Výrobou stanů se zabýváme již mnoho let a v rukou jsme měli mnoho látek.
Na základě bohatých zkušeností nabízíme technického průvodce látkami, které jsme vyvinuli speciálně pro plachtové markýzy.

Charakteristiky, silné stránky a šetrnost k životnímu prostředí jsou některé z hlavních bodů průvodce.


Weathertech - inovativní tkanina od Maanta

logo vele maantaStínicí plachty a příslušenství vyrábíme od roku 2006: během těchto let jsme pracovali s mnoha tkaninami a vazbami a vždy jsme se zajímali o jejich vlastnosti a výhody.

K výrobě stínících plachet se tradičně používají dva typy syntetických tkanin: Akryl a polyester.

Syntetická akrylová vlákna jsou vyrobena z akrylonitrilu. Aniž bychom zabíhali do technických detailů, můžeme říci, že kvalitní akrylové tkaniny jsou barvené spinem (barva jednotlivých vláken připomíná barvu stonku mrkve, nikoli ředkvičky!). Tkaniny z akrylových vláken jsou lepší než polyesterové tkaniny, pokud jde o stálost barev a odolnost proti plísním. Jsou také prodyšnější.

Polyesterová textilní vlákna se vyrábějí z polyethylentereftalátu: PET! Stručně řečeno, i zde lze říci, že polyester má "mechanické" vlastnosti, které jsou lepší než akryl: Je odolnější vůči oděru, tahu a trakci. Polyester má však méně odolné barvy a je méně prodyšný.

Léta jsme s velkou spokojeností používali spun-dyed polyester (tj. barevná vlákna jako řezaná mrkev, vyšší kvalita), ale není pochyb o tom, že nebyl dokonalý.

Vývoj systému Weathertech trval 3 roky a nakonec v sobě spojuje všechny požadavky na moderní outdoorové textilie:

  • Ekologicky šetrné
  • Mechanické vlastnosti
  • Správná kombinace voděodolnosti a prodyšnosti
  • Stálost barev, odolnost proti plísním

Dokonalá rovnováha vyžadovala mnoho testů a let výzkumu. Naštěstí se nám díky výrobci vybavenému nejmodernějšími technologiemi podařilo vytvořit "naši ideální" tkaninu.

Weathertech vychází z objevu italského výzkumníka Giulia Natty z 50. let 20. století. Polypropylenové vlákno vzniká polymerací ethylenu a propylenu. Barva se do polymerů přidává před tavením nebo během něj, a proto je toto vlákno přirozeně přebarvené. Stálost barev je vynikající, a to trvale.
Tento proces má i další obrovské výhody: je levnější, produkuje méně odpadu a je 100% recyklovatelný. Vlákno lze opakovaně extrudovat až desetkrát! Během vytlačování přidáváme také ochranu proti UV záření: Weathertech dosahuje standardu UPF 50+. Vlákna navíc procházejí velmi inovativní fixací barvy a byla certifikována vysokou třídou 7/8 (ISO 105 B02 po 1000 hodinách vystavení slunečnímu záření).

Ohled na životní prostředí

Termín UPCYCLING používáme k popisu procesu přeměny vedlejších produktů a/nebo odpadu na nové materiály. Polypropylen je jediné UPCYCLED vlákno dostupné pro výrobu tkanin. Jedná se vlastně o vedlejší produkt při rafinaci ropy, který byl po léta likvidován nebo spalován. Ten, kdo pochopil, jak tento "odpad" využít, získal Nobelovu cenu!

Přírodní vlákna, jako je vlna, bavlna a len, vyžadují ke zpracování velké množství vody. Polypropylen nepotřebuje ke své výrobě ani kapku vody. A protože se toto vlákno vyrábí ze zbytkového výrobního odpadu, dosahuje jednoho z nejvyšších indexů HIGG pro udržitelnost materiálů a nízkou produkci CO2.

Pro snadnější čištění se používají chemické látky PFC. Tyto látky jsou známé jako PFOA, PFOS, C8, C6, C4 a vážou uhlík s fluorem. Jejich pouto je silné, a proto fungují. Jsou však také perzistentní a nerozkládají se jednoduše, ale hromadí se v životním prostředí. Přibývá důkazů o toxicitě těchto látek. Všichni máme v těle chemické látky, protože jsme vystaveni působení nábytku, tkanin a oblečení. Tyto látky jsou bohužel všude, dokonce i u divokých zvířat, nejvzdálenějších pozemských rájů. Tyto látky v našich tkáních nepoužíváme.

Index HIGG byl vytvořen organizací Sustainable Apparel Coalition. Je naší morální povinností podívat se na index HIGG, který porovnává dopad hlavních materiálů používaných na výrobu oděvů na životní prostředí.

Skupina SAC je konsorcium více než 60 výrobců oděvů a obuvi, dodavatelů, univerzit a neziskových a nevládních organizací, které se v roce 2011 spojilo s cílem snížit škody na životním prostředí způsobené tímto průmyslem. Dohromady tvoří více než třetinu tržeb ze všech celosvětově prodaných oděvů a obuvi. Mezi členy patří značky jako Nike, Patagonia, Coca-Cola, Puma, Levi, New Balance, Hanes, H&M, VF, Columbia, Esprit a Adidas. Mezi maloobchodní prodejce patří Wal-Mart, J.C. Penney, LL Bean, Kohls, Nordstrom, REI a Target. Mezi dodavatele patří společnosti DuPont, Li & Fung a WL Gore & Associates.

Index HIGG zohledňuje dopad spotřeby vody a energie, místního znečištění, emisí uhlíku a desítek dalších faktorů, které se podílejí na výrobě jednotlivých oděvů. Jedním z cílů pro příštích několik let je vytvořit značku pro oblečení, která by zákazníkům ukazovala relativní udržitelnost každého kusu. "Během několika let může zákazník namířit svůj iPhone nebo elektronické zařízení na pár džínů a zjistit, jak odpovědně byly tyto džíny vyrobeny," říká zakladatel společnosti Patagonia Yvon Chouinard. Zakladatel společnosti SAC. Všichni máme povinnost od začátku přijímat lepší rozhodnutí o designu!

Čím nižší je skóre, tím menší dopad má materiál na životní prostředí. Weathertech je navržen tak, aby byl odolný, snadno se čistil a měl dlouhou životnost.

tessuti green per esterni basso impatto ambientale

Rozšíříme-li spektrum o oděvy a přírodní tkaniny, zjistíme, že v sestupném pořadí jsou nejběžnějšími ekologickými materiály přírodní latexový kaučuk, kůže s travní podšívkou, polypropylen, hedvábí, kukuřičná kůže, bavlna, konopná tkanina, len, polyester, ramie, akrylová tkanina, juta, vlněná tkanina, bambusová viskózová tkanina, nylon a spandex. Polypropylen opět ukazuje svou tendenci být šetrný k životnímu prostředí!

Silné stránky tkaniny Weathertech

Mechanické vlastnosti

Polypropylen, nazývaný také olefin, vykazuje vynikající mechanické vlastnosti, jako je odolnost proti oděru (+10 000 cyklů) nebo pevnost v tahu (250 kg x 150 kg).

weathertech maanta

Vodní sloupec

Voděodolnost se označuje měrnou jednotkou "vodní sloupec": Vyšší hodnota však neznamená vždy lepší! Existují tkaniny s vodním sloupcem 10 000 nebo 20 000 mm. To znamená, že tkanina musí mít nad sebou odpovídající objem vody, aby skrz ni mohla prosáknout jediná kapka vody: Máte někdy tkaninu, která musí pojmout 10 metrů vody? Upřímně řečeno, nemáme!

Čím je tkanina odolnější vůči vodnímu sloupci, tím je méně prodyšná. V horkém počasí má tendenci zadržovat pod sebou teplý vzduch. V dešti se snadno tvoří kondenzace!

weathertech maanta impermeabilità

Voděodolná a prodyšná

Naším řešením je zvolit správný vodní sloupec: 500 mm = 50 cm vody nad látkou, než začne kapat), aby byla zajištěna správná prodyšnost a mikrocirkulace Vzduch: Vlhkost bude mít přirozený vzestupný tok, a proto budeme vnímat větší svěžest.

weathertech maanta

Stálobarevnost, odolnost proti plísním a skvrnám

Trvanlivost barvy Weathertech dokládá certifikace 7/8 v testu ISO105B02. Stálost barev je zaručena i po 1000 hodinách vystavení slunečnímu záření. Nečistoty a skvrny lze snadno odstranit. Velkou výhodou je schopnost odpuzovat nečistoty a odolnost: Weathertech je dokonce odolný vůči chlorovému bělidlu! Polypropylen nebo olefin (materiál, ze kterého je naše tkanina vyrobena) je přirozeně odolný proti oděru a plísním: neabsorbuje vodu! Skvrny na vodní bázi nejsou problém. Tento materiál se používá k výrobě vysoce kvalitních autopotahů a čalounění, koberců, oděvů a lan.

weathertech maanta

Jak čistit Weathertech

Tato tkanina má své nevýhody. Vlákno je vyrobeno ze zbytků ropných produktů, takže skvrny na bázi ropy se obtížně odstraňují. Tkanina Weathertech se může poškodit, pokud je vystavena extrémnímu teplu vyššímu než 200 stupňů. Problém by nastal, pokud byste použili vysoké nastavení žehličky nebo vysokou teplotu sušení. Rozhodně ne pro běžné použití jako markýzy. Weathertech rozhodně není určen pro předměty, které vyžadují úpravu proti hoření (FR).

Většinu skvrn lze snadno odstranit potřením teplou vodou a jemným čisticím prostředkem. V případě potřeby lze na tkaniny Weathertech použít bělidlo. Nejlepším řešením je sušení venku. Žehlení tkaniny se nedoporučuje. Nečistěte chemicky, protože mnoho rozpouštědel pro chemické čištění může vlákna poškodit.

Vytvořte si vlastní plachtu s látkou Weathertech

Produkt přidán do seznamu přání