Voděodolné nebo prodyšné plachty? Objevte výhody obou látek!

Plachty EasyShade jsou k dispozici ve 2 verzích: s voděodolnou nebo s prodyšnou látkou. Objevme společně výhody obou verzí!

Zde je detail obou látek:

Vlastnosti voděodolné EasyShade


Látka našich voděodolných plachet je z polyesteru 160 gramů s dvojitou vrchní vrstvou z polyuretanu a s obvodovým výztužným kalounem. Dvojitá vrchní vrstva z polyuretanu je jednou z výhod plachet Maanta oproti konkurenčním výrobkům, zajišťuje vyšší voděodolnost. Plachtu je možné prát v pračce na 40 °C.

Výhody voděodolné látky:

  • Díky vrchní PU vrstvě je vysoce voděodolná.
  • Chrání stíněný prostor jak před deštěm, tak i před listy, nečistotami od ptáků a jiným znečištěním.


Nevýhody: jelikož je voděodolná, zadržuje teplotu, je více vystavena opotřebení, natržení a namáhání způsobenému větrem.

Pozor! Aby byla zajištěna vysoká odolnost proti větru, doporučujeme správně látku napnout. Vnitřní kaloun po celém obvodu voděodolné EasyShade umožňuje obzvláště vysoké napnutí. Dobře napnutá látka „láme“ vítr a déšť po ní lépe stéká.

Doporučujeme plachtu správně sklonit (sklon alespoň 25 %), jinak se v jejím středu mohou vytvářet kaluže, které plachtu ničí a hromadí se v nich vysoké množství vody.

Kombinace napnutí a sklonu je u voděodolných plachet opravdu velice důležitá. Když bude chybět i jen jeden z těchto dvou prvků, můžete si být jisti, že bude látka plnit svoji funkci, tedy že bude zadržovat vodu, ale ve středu plachty, což je velice nebezpečné! Více je lépe než méně, a to jak v případě napnutí, tak sklonu, u polyesterové látky je to opravdu velice důležité!

Vlastnosti stínící EasyShade (prodyšné)

Naše prodyšné plachty jsou vyrobené z PANENSKÉHO polyetylenu 180 gramů (upozorňujeme na to, protože díky používání nerecyklovaného materiálu jsou vlákna kvalitnější a déle vydrží). Stínící plachty lze čistit pomocí vysokotlakého čističe.

Výhody stínící/prodyšné látky::

  • neuvěřitelně odolná proti návalům větru (prochází jí)
  • horký vzduch jí přirozeně prochází směrem nahoru (a nevytváří pod sebou dusno jako voděodolná látka)
  • ochrana proti plísni, ochrana proti protrhnutí, odolnější v průběhu času a proti tahu.
  • Nevytváří kaluže, nehromadí se v ní vzduch ani voda.

Pozor: i prodyšnou látku je třeba správně napnout, tak bude stabilnější proti větru a navíc po ní může část dešťové vody stékat do rohů, aniž by protékala skrz plachtu.

Všechny plachty EasyShade a příslušenství pro ukotvení Maanta jsou obzvláště robustní a jsou navržené přímo pro nadprůměrné tlaky!

Za deště

Hlavní rozdíl mezi dvěma látkami je voděodolnost.

Voděodolné plachty jsou potažené dvojitou vrchní vrstvou PU, která zajišťuje obzvláště vysokou voděodolnost. Aby plachta co nejlépe sloužila, doporučujeme dodržovat pokyny pro montáž a plachtu správně napnout a sklonit.

Stínící látka není voděodolná. Pokud je správně napnutá, filtruje přibližně 20 % vody. Látka je každopádně velice odolná a bez problémů snáší vystavování povětrnostním vlivům. Stínící plachty jsou chráněny proti plísni a po letních přeháňkách se rychle osuší.

Za horkých dnů

Během nejteplejších dnů roku je důležité chránit se před sluncem. Oba typy látek (voděodolná a stínící) vytvářejí zastíněný prostor chráněný proti UV záření.

Stínící látka navíc umožňuje „přirozené“ proudění vzduchu směrem nahoru. Tak se vytváří chladné a zastíněné prostředí.

Voděodolná látka perfektně chrání před UV zářením, ale neumožňuje proudění horkého vzduchu směrem nahoru právě proto, že je voděodolná. Horký vzduch nemůže procházet látkou a zůstane s vámi!  

Odolnost proti větru

Maanta pečlivě vybírá své výrobky, aby spotřebiteli zajistila bezpečnost a robustnost. Vlastnosti obou látek jsou však velice rozdílné.

Stínící látka je odolnější proti větru oproti látce voděodolné díky textuře s velkými „oky“.

Voděodolná látka zachycuje vítr a přenáší jeho sílu na ukotvení.

Pokud je správně napnutá a skloněná, snese voděodolná plachta vítr dle Beaufortovy stupnice až 12-19 km/h.

Stínící látka naopak propouští vítr skrz texturu tkaniny HDPE. Tak není síla větru přenášena na látku ani na ukotvení.

Pokud je správně napnutá a skloněná, snese voděodolná plachta vítr dle Beaufortovy stupnice až 20-29 km/h.

Proto doporučujeme zvážit zakoupení stínící plachty, pokud bude používána na obzvláště větrném místě.

Při bouřce/krupobití

Mnoho majitelů plachet se ptá: „Musím plachtu v případě bouřky nebo krupobití sundat?“

Odpověď závisí především na volbě látky a typu instalace.

Voděodolná látka...

i když je správně napnutá, dopadá na ni veškerá síla krup a přenáší ji na ukotvení. Voděodolná látka se může přetrhnout v případě velice silných návalů větru a silou krup.

Proto doporučujeme před bouřkou/krupobitím voděodolné plachty sundat.

Stínící látka...

naopak velice dobře absorbuje sílu krup. Její látka je lehce elastická, a to hlavně, pokud je napnutá, a kroupy na ní mohou vyskakovat, aniž by ji poškodily.
I návaly větru jsou pro stínící plachtu menším problémem. Vzduch proudí skrz látku a nepřenáší sílu na švy a ukotvení.

Stínící plachty nemusí být před bouřkou a krupobitím sundány, pokud jsou správně napnuté a skloněné.


Akceptovat

Používáme také soubory cookie třetích stran, které zlepšují služby, navigaci a propagační akce Informace o ochraně osobních údajů